stockholm

6 tipů, kam se jít ve Stockholmu podívat zcela zdarma

Skandinávie obecně je pro našince celkem drahá. Respektive ceny jsou zhruba stejné, například v Česku koupíte kávu za 50 Kč, ve Švédsku už za 40 švédských korun. Bohužel jedna švédská koruna jsou 2,5 naše. I ve Stockholmu se však můžete minimálně jeden den zabavit aktivitami, které stojí za to a nebudou vás stát ani korunu. Jen se trochu naběháte.

Článek původně vznikl v dubnu 2014, aktualizovala jsem ho v září 2021.

1. Uličky starého města Gamla Stan

Gamla Stan znamená doslova staré město a nachází se hned kousek od nádraží. Na hlavním ostrově Stadsholmen kromě královského paláce najdete Nobelovo muzeum a několik velkých kostelů.

V hlavní nákupní uličce Västerlånggatan (ani nejde říct ulice, je fakt mrňavá) koupíte snad jakýkoliv suvenýr se švédským motivem, za návštěvu ale více stojí některá z řady kaváren. Jinak doporučuji zatoulat se spíše do vedlejších uliček a objevovat skrytá zákoutí.

Při tom bloudění ale nemiňte náměstí Stortorget s proslavenými barevnými domečky a Nobelovým muzeem. Je to nejstarší náměstí ve Stockholmu a původní středověké centrum města. Až budete mít uličky prochozené, zamiřte kamkoliv k vodě a pokračujte k bodu dva.

2. Vyhlídka Monteliusvägen a procházka podél pobřeží

Ze starého města přejděte po mostě na ostrov Södermalm a směřujte západně pořád do kopce souběžně s pobřežím. Projděte kolem malé kapličky a dávejte pozor, ať nepřehlédnete nenápadnou směrovku Monteliusvägen ukazující do ještě nenápadnější uličky mezi ploty (Google maps pro nápovědu). Otevře se vám nádherný pohled na Stockholm a můžete si pořídit fotky jak z turistického průvodce.

Z Monteliusvägen se pak vydejte podél pobřeží buď směrem na západ až k prvnímu mostu, na který narazíte – Pålsundsbron, přes ostrov Langholmen na větší most Västerbron a pak zpět na východ parkem a podél vody až k radnici.

stockholm

Další možností je vydat se na opačnou stranu kolem ostrova Stadsholmen a ještě dál na ostrov Skeppsholmen, na který kromě muzea moderního umění táhne turisty především most s korunkou. Je na vás, zda vám připadá jako zajímavý prvek nebo kýč.

Ještě dál můžete pokračovat na ostrov Djurgården, kde najdete muzeum Vasa, Abba muzeum, přírodovědné muzeum nebo Skanzen – muzeum pod širým nebem. V muzeích se obecně všude platí vstup, ale procházky po pobřeží nebo v parcích jsou zadarmo a stojí za to i samy o sobě.

3. Národní muzeum

Jedno ze dvou muzeí, která jsme objevili, kam je vstup zdarma. Není příliš velké, najdete tu hlavně předměty vztahující se ke švédským dějinám. Mě nejvíc zaujala tapiserie ukradená ze sbírek Rudolfa II. a alibisticky označená jako „válečné reparace“.

stockholm narodni muzeum

4. Aktuální výstava ve Spritmuseu

Ve Spritmuseu je stálá výstava švédské alkoholové historie, kam je standardní vstup kolem 100 kr. Jednou jsem tam ale narazila na dočasnou výstavu ikonických obalů gramodesek a cédéček posledních zhruba 60 let, kam byl vstup zdarma. Kromě obalů jste si mohli spoustu desek i pustit a samozřejmě jste se o nich něco dozvěděli.

V lednu 2015 skončila výstava Swedish Sin s podtitulem ”Sweden – more pornography, more suicides, more alcoholism and more gonorrhoea every year” a letos tam mají například výstavu o ginu. Více si najděte na stránkách muzea.

5. Městská knihovna

Ano, vážně vám doporučuju navštívit knihovnu. Tedy pokud jste aspoň trochu nadšenci do architektury nebo do knížek. Knihovna je veliká, se spoustou místností i kavárnou, ale největším lákadlem je hlavní kulatá místnost, od podlahy ke stropu obložená knihami.

Jsou zde knihy v několika jazycích, zkuste schválně najít nějakou v češtině. Stavte se tu cestou do nebo z Hagenparku a otevírací dobu zkontrolujte na stránkách knihovny.

knihovna stockholm library

6. Relax v Hagaparken a krmení labutí

Na sever od centra, zhruba pětačtyřicet minut až hodinu pěšky od starého města, se nachází asi největší park ve Stockholmu – Hagaparken. V jedné části je malebný hřbitov, takový Père Lachaise zkombinovaný s parkem, ale ze známých lidí je tu pohřbený asi jen Alfred Nobel.

Park je velice rozlehlý, ale na každé křižovatce je mapa, kde se právě nacházíte a co je v parku k vidění. V centru najdete Měděný stran (podle mě vypadá spíše jako cirkusový) s restaurací a muzeem. O dalších stavbách v parku se dočtete na oficiálních stránkách.

Celý park se rozkládá kolem jezera (Nebo moře? Popravdě nevím, ale veškerá voda ve Stockholmu je sladká, i když by podle všeho měla být mořská.), takže opět vybízí k procházkám.

Asi jste si už všimli, že jsem trochu vysazená na promenády podél vody, ať už je to řeka, jezero nebo moře. Po vodě pluje spousta labutí, kachen a dalších ptáků. Pokud máte dost odvahy, můžete labutě krmit přímo z ruky. Jsou dost krotké a na lidi zvyklé.

+ 1 tip za peníze: Muzeum Vasa

V letech 1625–1628 byla na příkaz krále Gustava II. Adolfa postavena válečná loď pojmenovaná Vasa podle vládnoucí švédské dynastie. Loď měla demonstrovat sílu, proto v průběhu stavby byly přidávány další paluby s děly, což výrazně snížilo její stabilitu. To se jí bohužel stalo osudným, protože již při první plavbě loď nevydržela poryvy větru, naklonila se, natekla do ní voda a ona se potopila.

Na dně moře ležela Vasa až do roku 1961, kdy byla vyzvednuta a přenesena k ostrovu Djurgården, kde kolem ní byla vystavěna budova dnešního muzea. Vstupné je 130 kr, pro studenty 100 kr. Proč stojí za to ty peníze za vstup dát, se dočtete na stránkách muzea i v češtině.